
Geniusz, czyli proste zasady i maksimum strategii! Dokładaj płytki z symbolami i zdobywaj za nie jak najwięcej punktów. Pamiętaj jednak, aby równomiernie rozwijać tory punktacji, gdyż na koniec gry, będzie liczył się tylko najsłabszy znacznik… Gotowi na towarzyskie wyzwanie umysłowe i trening logicznego myślenia?
Informacje o grze Geniusz
Autor gry: Reiner Knizia
Wydawnictwo: Galakta
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 45 minut
Wiek: 8+
Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Galakta. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii.
Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Geniusz to już prawdziwa gra-legenda. Gra, której kolejne nakłady sprzedają się jak ciepłe bułeczki! Nie ma co się dziwić, gdyż to naprawdę fantastyczna pozycja, która ma stałe miejsce na naszej półce i regularnie ląduje na naszym stole. Dotarło do nas najnowsze wydanie gry od wydawnictwa Galakta, więc z chęcią przedstawimy je na naszych łamach i postaramy się zachęcić Was do rozgrywek! Autorem Geniusza jest sam Reiner Knizia, czyli słynny doktor matematyki, legenda planszówkowego świata, który na swoim koncie ma wiele wspaniałych gier planszowych i karcianych. Geniusz to jedna z najlepszych gier jego autorstwa!
Przegląd elementów i zarys rozgrywki
Geniusz to gra zajmująca dość duże pudełko. Przede wszystkim ze względu na sporą, rozkładaną planszę, na której będziemy umieszczać kafelki z symbolami. Ciemniejsze, szare pola na planszy, to miejsca, które będziemy wykorzystywać w rozgrywkach w większym gronie. Dla dwóch osób wystarczą jedynie podstawowe, białe pola. Plansza jest bardzo ładnie wykonana, gruba i solidna. To samo można powiedzieć o płytkach, które w tym wydaniu są plastikowe. W woreczku znajdziemy ich aż 120! Każdy z graczy otrzyma również wygodną podstawkę, dzięki której będzie mógł wygodnie ustawić płytki oraz arkusz punktacji wraz z kolorowymi znacznikami. Znaczniki „wciskamy” w arkusz, co niestety nie jest zbyt wygodne, gdyż przez przypadek możemy je przemieścić. Wolę jednak zaznaczanie punktacji kolorowymi kostkami w zagłębieniach arkusza, jak na przykład w Geniusz 3D, który niestety nie został jeszcze wydany w Polsce.

Geniusz ma bardzo proste zasady, co zdecydowanie jest jego najważniejszą zaletą! Wystarczy kilka minut, aby wprowadzić gracza w tajniki gry i zyskać godnego siebie przeciwnika. W trakcie zabawy będzie rozwijać 6 kolorowych torów punktacji. Dokładając płytkę z symbolem, po każdym ruchu zliczamy uzyskane punkty i zaznaczamy to na naszym arkuszu. Musimy równomiernie rozwijać wszystkie tory, gdyż na końcu rozgrywki liczyć będzie się jednie najsłabszy z nich. jeżeli uda nam się dotrzeć do ostatniego pola na arkuszu, w nagrodę otrzymujemy dodatkowy ruch. Rozgrywka trwa do momentu zapełnienia planszy płytkami z symbolami.

Genialna zabawa dla wszystkich
Geniusz to świetna gra logiczno-strategiczna, szczególnie jeżeli mamy ochotę na przyjemne umysłowe wyzwanie. Dokładanie płytek nie jest skomplikowane, a zapewnia świetną zabawę. Musimy tak dokładać symbole, aby zyskać za nie, jak najwięcej punktów, jednocześnie utrudniając zadanie naszym przeciwnikom. jeżeli „zamkniemy” dostęp do danego rzędu symboli, nasi przeciwnicy będą musieli się sporo nakombinować, aby nas dogonić. Gra skaluje się dobrze w każdym gronie. Lubimy w nią grać zarówno we dwie osoby, jak i w pełnym składzie. Ciekawym wariantem jest również gra drużynowa, w której dwoje graczy wspólnie zbiera punkty. Do gustu przypadł mi również wariant solo, gdzie zbieramy punkt na arkuszu o podwójnej długości.

Układanie kafelków przypomina nieco inne podobne gry, w szczególności Qwirkle, gdzie również dopasowujemy symbole i zliczamy punkty. Geniusz podoba mi się jednak nieco bardziej, ze względu na ograniczone pole gry. Zasadami przypomina inne abstrakty logiczne, takie jak Azul, czy Sagrada. Jest jednak prostszy i szybszy w obsłudze. Serdecznie Wam polecam, to świetna zabawa dla całej rodziny!

Podsumowanie
Geniusz to wciągająca gra logiczno-strategiczna, która charakteryzuje się prostymi zasadami i dużą głębią rozgrywki. W trakcie zabawy dokładamy na planszy płytki z symbolami i staramy się równomiernie rozwijać wszystkie tory punktacji. To gra podobna do wielkich klasycznych hitów, takich jak szachy, czy Scrabble. Dzięki prostym zasadom możemy zagrać praktycznie z każdym, ale samo zwycięstwo wymaga już sporo kombinowania. Bardzo polecamy, to jedna z naszych ulubionych gier autorstwa Reinera Knizia, do której regularnie wracamy!
Mocne Strony:
- klasyczny, elegancki wygląd,
- solidne plastikowe płytki,
- proste zasady rozgrywki,
- ciekawe, logiczno-strategiczne wyzwanie,
- rozwija przestrzenne myślenie,
- możliwość zabawy w gronie choćby 4 osób,
- tryb solo i wariant drużynowy,
- sprawdzi się zarówno dla mniej, jak i bardziej zaawansowanych graczy.
Słabe Strony:
- niezbyt wygodne umieszczanie znaczników punktacji.
Przydatne linki:
Grę najtaniej kupisz tutaj
Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!