Retro gry w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

2 godzin temu
Zdjęcie: 28.06.2026. Kielce. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Wystawa „Oldschoolowe Gry Wideo” / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Sentymentalną podróż dla osób, które pamiętają początki gier elektronicznych przygotowało Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Na wystawie „Oldschoolowe Gry Wideo” zwiedzający przeniosą się do czasów, gdy gry komputerowe i konsole wyznaczały nowe kierunki rozwoju cyfrowej rozrywki.

Na ekspozycji można nie tylko zobaczyć, ale także samodzielnie wypróbować oryginalny sprzęt sprzed lat, informuje Przemysław Krystian.

– „Oldschoolowe Gry Wideo”, to propozycja zetknięcia się z retro sprzętami. Mamy m.in. konsole z lat 80. i 90 ubiegłego wieku, komputery PC z systemami XP, czyli te, które już bardzo dawno temu wyszły z użytku. My dziś w muzeum je przypominamy i co ważne one wszystkie działają i można na nich grać. Dzięki temu można zobaczyć, jak wyglądała wirtualna rozrywka 20 lat temu i więcej. Można zetknąć się z wymaganiami starych sprzętów, starych gier – dodał Przemysław Krystian.

Zwiedzający mogą także zmierzyć się z legendarnymi tytułami i przekonać się, jak wyglądała elektroniczna rozrywka w czasach, gdy liczyły się refleks, cierpliwość i zręczność.

– Grałem na takich grach, m.in. na Nintendo, Comodore 64 i Atari, więc dzięki muzeum mogłem sobie przypomnieć lata młodości i odmłodzić się o 30 – 40 lat. Super wystawa – powiedział nam pan Przemysław.

Wystawa „Oldschoolowe Gry Wideo” będzie czynna do 30 sierpnia, codziennie od wtorku do niedzieli. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Fundacją Promocji Retroinformatyki „Dawne Komputery i Gry”.


Idź do oryginalnego materiału