Recenzja #1070 Szybka kawka

3 godzin temu

Szybka kawka to przepięknie wykonana gra planszowa. Zostań właścicielem kawiarni i zrealizuj jak najwięcej zamówień! Korzystaj z różnorodnych dodatków smakowych i zdobądź, jak najlepsze opinie w social mediach. Uważaj jednak na niezadowolonych klientów, którzy zbyt długo oczekują na swoje zamówienia…

Informacje o grze Szybka kawka

Autor gry Szybka kawka: Euijin Han

Wydawnictwo: G3

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 30 minut

Wiek: 8+

Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa G3. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl

Przegląd elementów i zarys rozgrywki

Szybka kawka to jedna z ładniejszych gier planszowych, które miałam okazję ostatnio poznać. Elementy gry są wyjątkowo klimatyczne i urocze! Nasze zamówienia będziemy przygotowywać w miniaturowych filiżaneczkach, do których trafiać będą maleńkie składniki, takie jak ziarna kawy, czekolada, mleko itd. W pudełku znajduje się wygodny insert, dzięki czemu z łatwością można zachować porządek w pudełku. Dodatkowo dzięki pojemniczkom do przechowywania składników, przygotowanie gry jest błyskawiczne. Również karty wyjątkowo mi się spodobały. Są niewielkie, ale bardzo czytelne i smakowicie zilustrowane… Grając w Szybką kawkę, zdecydowanie można nabrać ochoty, na jakiś smaczny napój, czy na wizytę w eleganckiej kawiarni.

Warto również wspomnieć o ładnie wykonanych planszetkach kawiarni, planszy głównej oraz drewnianych pionkach graczy. Nie zapomniano także o instrukcji, do której niestety wkradło się nieco błędów. Najważniejszym jest ten dotyczący końca gry. Rozgrywkę kończymy w momencie zebrania przez któregoś z graczy 5 kart niezrealizowanych zamówień podczas całej gry, a nie jak w instrukcji w jednej turze.

Przyjrzyjmy się bliżej zasadom rozgrywki. Podczas swojej tury będziemy poruszać się naszym pionkiem po planszy o 1-3 pola i zdobywać składniki potrzebne do przygotowania zamówień. Nie jest to wcale takie proste, gdyż niektóre składniki występują na planszy pojedynczo, a dotarcie do nich może zająć nieco czasu. jeżeli uda nam się zrealizować zamówienie, pozostali gracze dobierają kartę do swojej kawiarni. Niezrealizowane karty, wędrują w dół planszetki, aby ostatecznie po 4 turze stać się punktami karnymi… Ważnym aspektem gry są ulepszenia, które możemy wprowadzać w naszej kawiarni. Pozwala nam to na skuteczniejsze dobieranie nowych składników z głównej planszy. Przydatne są również znaczniki tempa, zapewniające dodatkowe ruchy pionkiem. Zabawa kończy się w momencie niezrealizowania 5 kart przez któregoś z graczy.

Recenzja gry

Szybka kawka nieco mnie zaskoczyła! Spodziewałam się trudniejszej gry, a okazało się, iż rozgrywka jest całkiem prosta. Najważniejszym zadaniem gracza jest decyzja, które składniki warto dobrać w turze i jak poruszyć swoim pionkiem, aby zrealizować najwięcej zamówień. Im więcej napojów uda się „zaserwować”, tym przeciwnicy otrzymają więcej kart do swoich kawiarni, co oczywiście utrudni im prace.

Co niezbyt mi się spodobało, to dość kiepsko zbalansowane karty. Za każdą z nich otrzymamy jeden punkt, a niektóre zamówienia są zdecydowanie trudniejsze do przygotowania od innych (wymagają dołożenia 4 składników, a nie 3 lub 2). Może się więc zdarzyć, iż ktoś będzie trafiał na same „4”, a inny na „2” i „3”. Co prawda wariant w instrukcji dopuszcza możliwość odrzucenia najprostszych zamówień, ale przez cały czas dostaniemy tyle samo punktów za „3” i „4”. Podczas zabawy możemy kupić ulepszenie za 3 zdobyte karty. Zamówienie warte jest z kolei 2 punkty na koniec rozgrywki. Punktacja nie jest zbyt przyjazna, gdyż otrzymamy punkty ujemne za niezrealizowane karty. Może się więc zdarzyć, iż otrzymamy na koniec zabawy… 1 lub 2 punkty.

Dużym plusem gry, jest to, iż działa bardzo dobrze na dwie osoby. Podczas takiej formy rozgrywki otrzymujemy dwa pionki zamiast jednego, co pozwala lepiej zaplanować na ruch na planszy oraz krócej czekamy na swoją kolej. Czas gry jest dość niedoszacowany, nam na całą rozgrywkę schodziło ok. 60 minut. Warto również wspomnieć, iż to dość dynamiczna gra, a zrealizowanie wszystkich kart jest po prostu nierealne. Nieważne jak będziemy się starać i tak nie uda się zaserwować niektórych zamówień. Warto więc obserwować sytuację w naszej kawiarni i wybierać karty, które są nieco prostsze do zdobycia (do dyspozycji mamy jedynie 3 filiżanki).

Dla kogo więc jest Szybka kawka? Trudno powiedzieć. Dla rodziny nieco zbyt stresująca i za długa, dla zaawansowanych graczy za prosta i adekwatnie bez możliwości obrania żadnej strategii. Dla dzieci zbyt frustrująca… Myślę, iż sprawdzi się dla miłośników kawy i ładnie wydanych gier planszowych. Nikt nie przejdzie obojętnie obok takiego wydania! Polecam szczególnie dla dwóch graczy, może podczas towarzyskiego spotkania przy kawie? I chociaż nie do końca spełniła moje oczekiwania, to ze względu na przyjemność tworzenia tych małych cudeniek w filiżankach zostawiam ją w kolekcji.

Podsumowanie

Szybka kawka to dość prosta gra, która zapewnia oryginalną i dość dynamiczną zabawę. Podczas rozgrywki staramy się zrealizować jak najwięcej zamówień i równocześnie ulepszyć naszą kawiarnię, aby jeszcze wydajniej pozyskiwać składniki. Gra jest przepięknie wykonana i ma szybki setup, dzięki czemu dobrze sprawdzi się na towarzyskich spotkaniach „przy kawie”. Sama rozgrywka jest nieco stresująca, gdyż cały czas musimy myśleć o tym, jak uzyskać jak najmniej punktów karnych, co zwyczajnie jest niemożliwe… Myślę, iż kiedy się z tym pogodzimy i zagramy „na luzie”, możemy całkiem nieźle się bawić, tworząc miniaturowe pyszności.

Mocne Strony:

  • bardzo ładne wykonanie – urocze filiżanki i składniki,
  • ślicznie zilustrowane karty,
  • proste zasady rozgrywki,
  • wyczuwalny klimat prowadzenia własnej kawiarni,
  • dobrze działa na dwie osoby.

Słabe Strony:

  • stresująca rozgrywka,
  • dość poważny błąd w instrukcji,
  • elementy gry mogą okazać się zbyt małe i niewygodne w użytkowaniu dla niektórych graczy.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Idź do oryginalnego materiału