Microsoft staje po stronie Epic w sporze z Apple

4 godzin temu
Zdjęcie: Xbox Game Pass


Choć sądowa batalia Epic vs. Apple zdaje się powoli docierać do finału, głos w sprawie zabrał właśnie Microsoft, który wysuwając zarzuty wobec producenta iPhone'a, staje po stronie wydawcy i dewelopera gier.

Ostatnie dni znów obfitowały w istotne zwroty akcji w ciągnącym się od przeszło pięciu lat procesie. Po tym jak Apple złożyło w sądzie dokumenty mające wstrzymać wykonalność niekorzystnego dla firmy orzeczenia, Epic nie kryło irytacji obiecując rychły powrót Fortnite na iOS. Jak wiemy, tak się wówczas nie wydarzyło, gdyż Apple po prostu odrzuciło wniosek wydawcy o publikację tytułu w App Store. Gra ostatecznie pojawiła się w amerykańskim sklepie w czwartek. Europejczycy muszą skorzystać z AltStore PAL.

Apple opublikowało Fortnite w App Store w USA

Rzeczywiście Fortnite wrócił do App Store w Stanach Zjednoczonych, co jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się wątpliwe. Epic oświadczyło wówczas, iż zgłasza tytuł do publikacji w oficjalnym sklepie Apple w USA ze swojego konta oraz w Europie korzystając z profilu Epic Games Sweden. Warto dodać, iż zgłoszona wersja Fortnite umożliwiała skorzystanie zarówno z płatności w ramach ekosystemu Apple, jak i na zewnątrz za pośrednictwem Epic Games Store. Gra nie zyskała jednak akceptacji właściciela iOS. Poproszono o ponowienie zgłoszenia w UE, natomiast, jak twierdzi Epic, wersja amerykańska została odrzucona z bliżej nieokreślonego powodu.

Fortnite is BACK on the App Store in the U.S. on iPhones and iPads... and on the Epic Games Store and AltStore in the E.U! It’ll show up in Search soon!

Get Fortnite on the App Store in the U.S. ➡️ https://t.co/HQu3pYCXFm pic.twitter.com/w74QPFFkOS — Fortnite (@Fortnite) May 20, 2025 Apple przekazało jedynie deweloperowi, iż nie podejmie działań w sprawie Fortnite, dopóki sąd nie podejmie decyzji w sprawie wniosku o wstrzymanie pierwotnego nakazu. Epic Games zdecydowało się na wysłanie kolejnego pisma do sądu, domagając się wydania stosownego nakazu Apple, by Fortnite nie mógł być dłużej blokowany. Sędzina Yvonne Gonzalez Rogers zareagowała gwałtownie i orzekła, iż w takim razie Apple ma 27 maja przysłać do sądu pracownika, odpowiedzialnego za tematy prawne i zgodność praktyk firmy z obowiązującymi przepisami, który będzie miał odpowiadać na szczegółowe pytania dotyczące sporu z Epic. Dzień później gra wróciła do App Store.

Microsoft traci cierpliwość i oficjalnie popiera Epic

W sprawie, która wciąż jeszcze trwa, głos zabrał Microsoft. Producent Windowsa już rok temu ogłosił, iż chce uruchomić swój Xbox Store na Androidzie i iOS, który miał konkurować z ofertą Google i Apple. Z uwagi na przeciągające się postępowanie z Epic Games, firma wstrzymywała start usługi, co oczywiście niekorzystnie wypływało na plany biznesowe. Microsoft chciał oferować swoje, a w przyszłości także produkowane przez inne studia, gry zachowując niezależność wobec systemu płatności Apple oraz naturalnie niemałych stawek prowizji. Do tej pory jednak w powodzenie takiego przedsięwzięcia można było wątpić. Microsoft od dawna starał się umożliwić użytkownikom aplikacji Xbox na iOS zarówno kupowanie, jak i strumieniowanie gier w aplikacji z chmury lub innych urządzeń. Polityka Apple ograniczyła zdolność Microsoftu do oferowania tych funkcji razem; nakaz pozwala Microsoftowi zbadać tę możliwość. Microsoft postanowił wesprzeć Epic nie tyle słownie, ile formalnie, jako amicus curiae składając do sądu pismo, którego fragment zacytowałem powyżej. W dokumencie, jaki złożyć może instytucja niebędąca stroną w postępowaniu sądowym, firma zaoferowała swoją pomoc i chęć wsparcia sądu w podjęciu decyzji. Microsoft stoi na stanowisku, iż Apple ogranicza możliwość komunikacji z użytkownikami i nakłada dodatkowe koszty na deweloperów. https://dailyweb.pl/xbox-przejdzie-rewolucje-steam-na-konsoli-emulator-gier-na-konsoli/ Co więcej, Microsoft zwraca uwagę, iż Apple nie przedstawiało żadnych argumentów na poparcie tezy, iż zmiany techniczne oraz modyfikacje polityk, które należałoby wprowadzić zgadzając się na żądania Epic nie mogą być cofnięte, co oznacza, iż nakaz sądowy powinien być egzekwowany mimo apelacji. Czy sąd przychyli się do opinii Microsoftu? Tego oczywiście nie wiemy, ale pewne jest, iż to jeszcze nie koniec batalii Epic vs. Apple!
Idź do oryginalnego materiału