Jak Apple może uratować App Store

macpretorians.com 4 godzin temu

Apple zbudowało App Store z myślą zarówno o zarabianiu, jak i o dostępności programów deweloperów z całego świata. Była to obopólna korzyść i dzisiaj widzimy wielkie firmy, które zaczynały od sprzedawania swoich aplikacji w internetowym sklepie Apple.

Jednak ostatnia decyzja sądu w USA zmieniła zasady gry. Pod koniec ubiegłego miesiąca sędzia orzekł, iż 27% prowizja Apple od płatności zewnętrznych jest nielegalna. To doprowadziło do tego, iż wielu dużych deweloperów już zaczęło wdrażać swoje własne systemy płatności.


Apple walczy o usługę wartą 20 miliardów dolarów rocznie


Wydawałoby się, iż nie ma o co robić krzyku, przecież to tylko sklep z aplikacjami. Firma z Cupertino zarabia przecież przede wszystkim na sprzęcie. Otóż nie można powiedzieć, iż nie ma o czym mówić. App Store generuje w tej chwili około 20 miliardów dolarów rocznie. To nie jest mała suma, a jej brak firma boleśnie by odczuła.

Dlatego ważne jest, aby Apple zachowało swoją pozycję we własnym sklepie internetowym. Co należy zrobić? Mark Gurman z Bloomberga w swoim dzisiejszym Power On szuka odpowiedzi na to pytanie.

Jego zdaniem Apple musi się trzymać swoich mocnych stron: prostota i bezpieczeństwo. Gurman tak oto mówi o łatwości zakupów w App Store oczami klienta:

System zakupów w aplikacji pozwala użytkownikom subskrybować usługi, odblokowywać zawartość gry lub kupować towary cyfrowe jednym dotknięciem. Dla konsumentów atrakcyjność jest prosta – nie muszą wprowadzać danych karty kredytowej ani mieć do czynienia z platformami płatniczymi innych firm. Apple zajmuje się wszystkim, w tym obsługą klienta, a użytkownicy otrzymują jeden interfejs do zarządzania swoimi subskrypcjami.

Ratunku w tej trudnej sytuacji Gurman upatruje w zmianie stawki prowizji, którą Apple, jego zdaniem, powinno obniżyć już w najbliższym czasie. Prowizja w wysokości prawie 30% jest największym problemem w całym tym zamieszaniu.

Zdaniem Marka Gurmana to nie koniec problemów Apple. Sytuacji w Stanach Zjednoczonych przyglądają się inne organy regulacyjne na całym świecie, z Unią Europejską na czele. Nie trudno przewidzieć, iż już w niedługim czasie Apple będzie zmuszone do zmian zasad App Store również na innych kontynentach.



Źródło: Bloomberg

Idź do oryginalnego materiału